top of page

Toksik ilişki ya da Toxic ilişki ne demek?

Güncelleme tarihi: 27 Haz 2022


Son yıllarda genellikle karşımıza çıkan bir kavram haline gelmiştir. İlişkiler kimi zaman bizleri olumlu yönde etkilerken kimi zaman ise zarar verecek durumda olur. Bize zarar veren ilişkilere toksik ilişki denmektedir. Toksik ilişki sürecinde bizi mutsuz kılan, kendimizi sorgulamamıza neden olan, yeri geldiğinde kendimizi suçlamamıza neden olan ilişki türüdür.


İlişki içinde kendinizi iyi hissetmek yerine kötü hissetmenize neden olan ilişki türüdür. Bu tür bir ilişkilerden kopmak oldukça zor ve sancılı bir süreç olur.

Bu yüzden sosyal hayatınızda, iş hayatınıza hatta aile hayatınıza kadar her alanda sizi olumsuz etkiler yaratabilir.


Bu ilişkiye zehirli sarmaşık diyebiliriz. Sizi öyle bir sarıp sarmalar ki ilişki içerisinde sizi sürekli zehirler. Bu zehirleme duygusal kimi zaman fiziksel kimi zaman ise psikolojik olarak ortaya çıkar. İlişkiniz içerisin de her zaman tehdit altında hisseder ve o sarmaşıkların sizi her geçen gün sizi daha da sıkıştırdığını hissedersiniz.


Sizin değer verdiğiniz hatta çok sevdiğiniz kişinin size hakaret eden, aşağılayan, duygunuzu anlamayan sizi hep hor gören hatta kimi zaman görmeyen birinin hayatınız da olması nasıl hissettirir bir düşünün!

Bu şekilde okuduğunuz zaman asla öyle birini hayatıma sokmam diyebilirsiniz, fakat bunu ilişkiye başladığınız ilk anda nasıl biri olduğunu anlayamayacağınız ve zaman geçtikçe karşı tarafa olan sevginiz arttıkça artık o sarmaşığın sizi sarmasına istemden de olsa izin vermiş olacaksınız.


TOKSİK İLİŞKİ BELİRTİLERİ

 • Pasif-agresif davranışlar sergiler,

Bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyorsunuz, ancak partnerinize “Ne oluyor?” diye sorduğunuzda hiçbir sorun olmadığını söyledikten sonra size soğuk davranmaya devam ederek sizi cezalandırıyorsa buna pasif agresif saldırganlık denir. Bu durumun en büyük sorunu ise size sebeplerin sunulmamasıdır. Tam olarak neyin yanlış olduğunu bilmediğiniz için de çözüm üretemezsiniz.


Pasif agresif davranışa genellikle mesafeli olma eşlik eder ya da partneriniz en ufak bir sorunda birden parlayarak tepki verir. Sürekli olarak üstü kapalı bir sorunun olduğunu hissediyor ancak, partnerinizle konuşmaya çalıştığınızda, kapalı bir kutuyla karşılaşıyorsanız toksik bir ilişkide olabilirsiniz.

 • Aşırı iniş-çıkışlar yaşar,

Fazla iniş çıkışların olduğu, uçlarda yaşanan ilişkiler genellikle toksik ilişkilerdir. Toksik oluşun en büyük göstergesi partnerinizin ne zaman kızgın ne zaman mutlu olacağını asla kestirememenizdir.


Belirsizlikler insan dahil her canlı için büyük bir stres kaynağıdır. Yapılan bir araştırmaya göre ne zaman ne ile karşılaşacağını bilmemek kişinin stres hormonlarında artışa sebep oluyor. Tüm ilişkilerde anlaşmazlıklar veya bazı sıkıntılar olabilir ancak durmaksızın belirsizliklere ve duygusal iniş çıkışlara maruz kalmak oldukça yorucu ve yıpratıcı olur.

 • Şakayla karışık söylemler yapar,

Partneriniz sizi neredeyse aşağılayan bir şey söyleyip sonra da bunun şaka olduğunu ve ciddiye almamanız gerektiğini ekliyorsa ve hatta bunu sürekli yapıyorsa ortada bir problem var demektir. Duygusal baskı kuran bu tipteki insanlar genelde bir sorun yokmuş gibi davranarak sizin durumu abarttığınızı iddia ederek kendinizden şüphe etmenize sebep olurlar.


Komik bir şakalaşma sizi de güldürebilmelidir ancak toksik bir şakalaşmada kendinizi küçük düşmüş, kızgın ve zavallı hissetmenize yol açar.

 • Her an tetikte olmanızı ister,

Eğer sürekli partnerinizin hayatınızdaki hangi olayı eleştireceğini düşünerek endişe içinde yaşıyorsanız bu büyük bir problemdir. Gelen her mesajı partnerinizin ne diyeceğini kestiremediğiniz için saklamak zorunda hissediyorsanız ya da partneriniz kıskanabilir diye arkadaşlarınızla vakit geçirmekten çekiniyorsanız toksik bir ilişkidesiniz demektir.


Sağlıklı ilişkiler güven ve karşılıklı iletişim üzerine kuruludur. Eğer durmadan endişe ve tedirginlik halinde size tüm hareketlerinizi sorgulatan biriyle beraberseniz tehlike çanları çalıyor demektir.

 • İzin alma gereği hissedersiniz,

Bilgi vermek ile izin almak arasında önemli bir çizgi vardır. Normal ilişkilerde iki yetişkinin birbirinden izin alması gerekmez fakat bilgi verebilirler bu da karşılıklı olanıdır. Fakat sürekli partnerinizden yapmak istediğiniz şeyler için izin almak zorunda kalıyorsanız bu sağlıklı olmayan bir ilişkide olduğunuzu işaret eder. En ufak konuda bile partnerinizden onay almak zorundaysanız toksik bir ilişkide olabilirsiniz.

 • Yorgun düşersiniz,

Karşınızdaki kişinin sürekli değişen ruh durumuna ayak uydurmaya çalışmak gerçekten de çok yorucudur. Aylar ve hatta yıllarca bu şekilde yaşamak hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişiyi bitkin düşürür. Sağlıklı bir ilişkide her iki taraf da genel olarak tatmin olmuş ve rahat hissetmelidir. Toksik ilişkilerde ise “iyi günlerin” sayısı zaman ilerledikçe azalır ve kötü günler artar. Eğer ilişkinizde sürekli olarak yorulmuş ve bitkin hissediyorsanız ilişkiyi sonlandırmanın vakti gelmiş demektir.

 • İzole olmak istersiniz,

Yorgun düşmenin sebep olduğu durumlardan biri de aile ve arkadaşlar da dahil sevdiklerinize vakit ayıramamanızdır. Partneriniz sizi sevdiklerinizle vakit geçirmekten alıkoyar fakat bunu manipüle ederek size yaptırır. Bunu yapmasının sebebi ise yalnızca ona bağlı yaşamanızı istiyor olmasıdır. Öte yandan ilişkinizde fazlasıyla yorulduğunuz için kimseyle görüşecek enerjiyi kendinizde bulamıyorsanız bu da ilişkiyi gözden geçirmeniz için bir işarettir.

 • Sizi devamlı manipüle eder,

Duygusal manipülasyon uygulayan kişiler genellikle ilişkideki güç ve kontrolü elinde tutmak isteyen kişilerdir. Manipülasyonu uygulayan kişinin çoğunlukla kişisel kazançları önemlidir. Bazı durumlarda manipülasyonu uygulayan kişi karşısındaki kişi için neyin doğru olduğunu daha iyi bildiğini düşünerek karşısındaki kişinin davranış ve duygularını kontrol etme çabası içerisine girebilmektedir. Bu kişiler güç ve kontrolün tamamen kendisinde olmasına ihtiyaç duyduğu için manipülatif davranışlardan farklı şekillerde ve farklı zamanlarda yararlanmaktadırlar. Güç ve kontrolü bu yöntem çerçevesinde uygulayan kişilerin bazı belirleyici kişilik özellikleri bulunmaktadır.

Manipülasyon uygulayan kişilerin genellikle,

· Benmerkezci olduğu,

· Narsist kişilik özelliklerine sahip olduğu,

· Antisosyal davranış bozuklukları gösterdikleri bilinmektedir.

Manipülasyonu uygulayan kişinin hedeflerinden bir tanesi de manipüle ettiği kişiyi susturmak ve diğer herkesin de onun yanlış olduğuna inanmasını sağlamaktır. Manipülasyon uygulayan kişi, karşısındaki kişinin kendi duygu ve düşüncelerine, yargı ve deneyimlerine olan inancını, kendisine olan güvenini kaybetmesini sağlayarak, tepkilerinin, duygu ve düşüncelerinin hatalı olduğuna inanmasını sağlama çabası içerisinde olmaktadır.

 • Sizin kapasitenizi kısıtlar,

İş hayatınız da göstermiş olduğunuz başarıları görmezden gelir hatta sizi taktir etme gereği duymaz. Bunu yapmasının sebebi sizi kıskanması ve bu başarılarınızın olmasından dolayı kendini rahatsız hissetmesidir. Başarılarınızı baltalamak için size psikolojik baskılar uygulayarak sizin başarısız olmanız için her türlü yola başvurabilir.

 • Sizi küçük düşürücü davranışlar sergiler,

Sizi her ortamda yüceltmek yerine sizi dibe vurmaya çalışır, bunu yaptığında sizin vereceğiniz herhangi bir tepki de ise ben ne yaptım ki sen her şeye alınıyorsun cevabını duymanız çok yüksektir. Bura da amaç sizi değil kendisini ön planda tutmak ve esasında kendisi olmasa sizin bir şey başaramayacağınız duygusunu yansıtmaktır.

 • Öz saygınızı elinizden alır,

Karşınızda ki kişi sizin kendinize olan öz saygınızı elinizden alır ve siz düşük öz saygılı bir bireye dönüşürsünüz. Özsaygı eksikliği sonucunda, olduğumuz kişi gibi davranmanıza, karşınızdaki kişinin sizi sevmesi için istemediğiniz şeyleri yapmanıza ya da hayallerimiz için çaba sarf etmekten kaçmanıza neden olabilir. Karşınızda ki kişiye bağlı kalır ve onsuz adım atamaz hale gelirsiniz.


Toksik İlişkiden Kurtulmak


Toksik bir ilişkiden kurtulmak bireysel olarak atlatabileceğiniz zor bir süreç olabilir. Bu durumda destek alarak sizi saran sarmaşıktan kurtulmanız daha sağlıklı bir yol olacağıdır.


İlişkinize dair olumsuz bir algınız varsa önce bir arkadaşınızla paylaşın. Eğer ki o size ilişkinin zarar veren kısımlarını anlatıyorsa mutlaka psikolojik destek alın. Çünkü toksik ilişkiden kurtulmak bir nevi ruhunuzu özgürleştirmektir. İlişkide kendinizi daha güvende hissetmek, daha özgür hissetmek için bu adımı atmanız önemli bir karardır. Toksik ilişkiden kurtulmak için öncelikle;

 • Sizi ilişkide tutan sebepleri

 • Önceki ilişkilerinizi

 • Sevgi ve ilgiye yüklediğiniz anlamı

 • Özgüveninizi

 • Bağlanma stillerinizi

 • Aile yaşantınızı

ele almamız gerekir. Bu yaşantıları ele aldığımız taktirde içinde bulunduğunuz toksik ilişki sürecinizi tanımlamanız açısından sizin farkındalığınızı arttıracaktır.

29 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page