top of page

Phubbing İlişki Nedir?

Güncelleme tarihi: 13 Nis 2021


Phubbing İlişki Nedir?


Gelişen teknolojiler sayesinde birçok alanda hayatımız oldukça kolaylaşmaya başladı. Teknolojinin nimetlerinden küçüklü büyüklü her alanda faydalanıyoruz. Yaş gruplarına göre whatsapp, twitter, facebook, instagram gibi sosyal medyalar üzerinde geçirilen zaman oldukça yüksek olduğu bilinmektedir.


Teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızın her alanın da dahil olması güzel yanlarının yanı sıra kötü alışkanlıklarımızın da olmasına neden olmuştur. Bu hastalıkların biri olan ”Phubbing!” Phone (telefon) ve snubbing (küçük görme) kelimelerinden türetilen bu kavram teknolojinin insanlığa son armağanı olduğunu söyleyebiliriz. İş dışında telefonunuz sürekli elinizdeyse, sosyal medya hesaplarını her 2-3 dakikada bir kontrol ediyorsanız, uyanır uyanmaz telefonunuza bakıyorsanız, lavaboya bile giderken elinizden telefonunuzu düşürmüyorsanız sizde bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

Bakıldığı zaman telefonunuzun elinizde çok kalması bir sorun gibi görülmese de, esasında tüm sosyal hayatımızı tamamen bitiren bir durumdur. Özellikle ilişkileri ciddi anlam da ve negatif yönde etkiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, çiftlerin %56’sı eşlerinden çok telefonları ile vakit geçirdiklerini göstermektedir. %44’dü bu durumun karşısında ilişkilerinde güvensizlik kaldığını ve ilerisi için endişe duyduklarını söylüyorlar. Araştırma sonuçları bunlarla sınırlı değil. Araştırmaya katılan kişilerin %47’si her 3 dakikada bir telefonunu kontrol ediyor. Bu da günde ortalama 200 defa bu eylemin gerçekleştirildiğini gözler önüne seriyor.


Pandemi döneminde insanların uzun süreler evde kalması, iş hayatlarının artık evden yürütülmesi de ek olarak telefon kullanımını daha çok arttırmış ve arttırmaya devam etmektedir.


Peki, bu durumdan neler yapabiliriz?


1- Yemek sırasında telefonunuzdan uzak durun,

Yemek sırasında telefonunuzu yanınıza almayın, hatta uzak bir yere bırakın. Partneriniz veya ailenizle yemek yerken, o günün nasıl geçtiğini, neler yaptıklarını fikir paylaşımında bulunun yemekte o gün olanları konuşun, birbirinize fikirlerinizi belirtin. Akşam yemekleri sevdikleriniz ile günün stresini atacağınız güzel sohbetlerinizin olacağı zamandır, bu zamanı çok iyi değerlendirmelisiniz.


2-Eveniz de telefonun yerini belirleyin,

Telefonunuzu evin için asla kullanmayacağınız bölgeler seçin. Örneğin yatak odası! Partneriniz ile sadece size özel alanınızın olması ilişkinizin sağlıklı ilerlemesi açısından oldukça önemli. Televizyon veya film izlerken telefonunuz ile zaman geçirmek yerine, sevdiğiniz kişinin elini tutmanız her ikinizi daha mutlu edecektir.


3- İletişim kurun,

İletişim kurarken göz teması kurmak onu dinlediğinizi ve kendisine değer verdiğinizin göstergesidir. Konuşurken elinizde telefonunuzun olması sağlıklı bir iletişim kurmamanız hem de onu dinlemediğiniz anlamına gelmektedir. Sosyal medyada ki fotoğraflar, yazılar veya videolar bir yere gitmiyor her an onlara bakabilirsiniz, sevdiğinizle kurduğunuz doğru iletişim sosyal medyadan bin kat daha değerli olacaktır.


4- Yaşadığınız Anılar,

Sosyal hayatınızda attığınız her adımı sosyal medyada üzerinden paylaşmak yerine, günün sonunda değer verdiğiniz, sevdiğiniz partneriniz ile paylaşın. Yaptıklarınızı sosyal medya üzerinden görmesi akşam konuşacak bir konunuz olmayacağı anlamına gelmektedir.


Yapacağınız ufak değişiklikle ile hayatınızı daha kaliteli hale getirebilir, hatta telefonun size ve çevrinize verdiği haşarıda engellemiş olursunuz.


8 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page