top of page

İlişkilerinizde “Arkadaş Tavsiyesi” Neden Tehlikeli…

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2021


İlişkide arkadaşlar

İlişkilerinizde “Arkadaş Tavsiyesi” Neden Tehlikeli…

Hayatımızın önemli parçalarından biri de arkadaşlarımızdır. Mutlu olduğunuzda, mutsuz olduğunuzda, eğlenmek istediğinizde, dertlerinizi paylaşmak istediğinizde derdinizi anlatıp rahatlayabileceğiniz birilerinin varlığını yanımızda hissetmek isteriz.

Konu ilişkiniz olduğunda arkadaşınız/arkadaşlarınız ile konuşup kendilerinden tavsiyeler almak isteyebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var.


Arkadaşlar ile ettiğiniz sohbet sadece rahatlatma görevi göreceği fakat sorunlarınıza çözüm olamayacağıdır,


Kendiniz olarak düşünün; eşiyle/ sevgilisi ile sorun yaşayan arkadaşınızı gördüğünüzde kendisine destek olmak biraz olsun rahatlaması sağlamak için kendisinin üzüntüsünü atlatması için yardımcı olmaya çalışırsınız. Bu durumda genel olarak “O bunu demek istememiştir, sen yanlış anlamış olabilirsin…” “Bence sorun şu şekilde…” “Seni kırmak istememiştir, sen yanlış anlamışsındır.” “Bunda ne var ki biraz büyük tepki vermiş,” “Sen hatalı değilsin ki…”


Peki, arkadaşınızın sizi teselli etmek için kullandığı cümlelerin doğru olduğuna emin misiniz? Arkadaşınız sadece o anda sizi rahatlatmak için bu cümleleri kullanmış olabilir, ya da arkadaşınız olduğu için sizi kırmak istememişte olabilir.


Problemlerinizi arkadaşlarınız ile sohbet ederek çözemeyeceğiniz gibi, çözümü problemi yaşadığınız kişi ile sağlıklı iletişim kurarak çözeceğinizdir. Arkadaşlarınız ile sohbet ettiğiniz de duymak istemediğiniz cümleleri asla size söylemeyeceklerini bilirsiniz.


Herkes yaşamış olduğu deneyimlere göre ilişkileri yorumlar. Arkadaşınız / arkadaşlarınız kendi deneyimleri üzerinden sizin ilişkinizi yorumlaması, sadece kendi yaşadıklarını değerlendirmesi anlamına gelmektedir.


Her ilişkinin kendi içerisinde yaşanan sorunlar aynı gibi görünüyor olsa da temelinde hepsinin farklılıkları olduğudur.


Şöyle bir örnek ile devam edelim; O gün eşiniz ile bir konu hakkında bir tartışma yaşadığınızı düşünün. Geçmiş zamanlarda da buna benzer tartışmalarınızın olduğunu genel de bu tartışmaların eşinizin işleri ile ilgili aşırı stresli olduğu dönemlere denk geldiğini hatta bir süre geçtikten sonra konuştuğunuzda yaşamış olduğunuz gerginliği çözebileceğinizi biliyorsunuz.


Bu durumu arkadaşınıza anlattığınız zaman, arkadaşınızın geçmişte yaşamış olduğu ilişkisinde bu tartışmaların ilişkisinin son zamanlarında olduğunu ve bunun sonucunda aldatıldığını düşündüğü için ilişkiyi bitirdiğini anımsayacağı ve size de bu şekilde bir sorun olduğunu belki seni aldatıyor! Demesi bile kafanızda soru işaretlerinin oluşmasına neden olacak bir konuşmaya dâhil olmuş olacaksınız. Bu olayın sonucunda kısa vadede çözdüğünüz olayı kafanızda ki soru işareti yüzünden uzatacak belki daha büyük tartışmalara sebep vereceksiniz.


Arkadaşınızın kendince size yapmış olduğu iyilik belki de ilişkinizi bitirecek bir duruma gelmenizi sağlayacaktır.


Eşinizle ilgili yaşamış olduğunuz sorunlar karşısında kendiniz çözemiyor ve artık zorlanıyorsanız destek almanız sizlerin daha sağlıklı ilişkiler yürütmenizi sağlayacaktır.

10 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page