top of page

Ghosting İlişki Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Tem 2022


“Her şey yolundaydı, ne oldu şimdi!”

“orta da bir sebep yokken neden ayrıldı?”

“acaba ben ne yaptım ki beni bıraktı gitti”

“ben bunu hak edecek ne yaptım ki!”

Ayrılık sonrası bu cümleleri duyduysanız bilin ki yaşadığınız şeyin bir adı var: Ghosting.


Ghosting Nedir?


Ghosting İngilizce kökenli bir kelime olup, hayalet anlamına gelen “ghost” sözcüğünden türetilmiştir. Ghostingin kelime anlamı ise “Hayaletlenme” anlamına geliyor. Günümüz ilişkilerinde en çok rastlanan durum haline gelmiştir.


Ghosting tabiri ilişkiniz de kötü giden ve ardından ayrılma ile sonuçlanan ilişkiler anlamına gelmiyor. Bu tabir tam olarak yolunda giden ilişkinin bir anda, sebepsizce karşı tarafın uzaklaşması, ilişkiyi sonlandırması anlamına gelmesidir.


Ghosting sonrası dönem


İnsan beyni, karşılaştığı her durumu sorgulamaya ve belirsizlikler olması durumunda kişiselleştirmeye müsaittir. Bu durum en çok karşımızdaki kişinin davranışlarını anlamadığımızda, sorulara cevap alamadığımızda kendi fikirlerimizle düşünmeye başlarız.


Kişi hiçbir sebep gösterilmeksizin terk edildiğinde, otomatik olarak kendinde suç aramaya başlayabilir. Bu, genellikle tüm ilişkilerin bitiminden sonra olan bir durumdur.

Ghostinge maruz bırakan kişinin yapmadığı veya söylemediği durumlar ile itham edilmesidir. Bu ithamlara maruz kalan kişide huzurun kaçmasına, iş hayatına ve hatta gündelik yaşamını etkileyecek sorunlarla karşılaşabilir.


Ghosting sonrası dönemle başa çıkma yolları nelerdir?


Ghosting gibi bir davranışa maruz kaldıysanız kendinizce ürettiğiniz varsayımlarınızın sonu asla gelmeyecektir. Varsayımlarınızın devam etmesi halinde iş hayatınızdan, günlük yaşantınızdan kopmuş bir olumsuzluğun içinde olayları anlamaya çalışıyor şekilde kendinizi bulabilirsiniz.


Peki bu durum sonrasında ne yapılmalı?


Kişiselleştirmeyin: Hayatta yaşanılan her şeyin bir sebebi elbette vardır fakat her zaman kişisel olmayabilir. Birçok kez kişisel olarak adlandırdığımız sorunlar bile bizlerle ilgili değildir. Ghosting gibi bir davranışı anlamlandırmaya çabalamak ise karanlık bir kuyunun dibini fener tutmadan görmeye çalışmak gibidir.


Kendinizden emin olun: Hiç kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Motivasyonunuzu en bilen siz olduğunuzu ve nelerin size daha iyi geleceğini sizden başka kimsenin bilemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Hiçbir zaman sizi sizden daha iyi tanıyacak birisi ile karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz. Ghosting sonrasında kendinizi sizi bu duruma düşüren kişinin gözü ile bakmaya çalıştığınızda bocalamanıza, özgüven eksikliğine, depresyona sürüklenmenize hatta etrafınızda ki kişilerden nefret etmenize bile sebep olabilir.


Kabullenmek: Hayatınıza aldığınız kişilerde güven, dürüstlük, sevgi ve sevgi bekleriz. Ne yazık ki hayatımıza giren her insan bu prensiplere sahip olamayabiliyor. Güzel başlayan bir ilişkinin daha sonrasında hayal kırıklığı yaratması esasında olabilecek bir durumdur. Fakat ayrılık sonrası yaşamış olduğunuz zorlu ve sancılı süreci daha kısa tutarak sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz. Hayatımıza giren her insanın sizin gibi düşünmediğini hatta size göre olmadığını, her ilişkinin bir ömrü olduğunu kabul etmiş olmak, yaşamış olduğunuz o güzel duyguları yine yaşayacağınızı bilmeniz o anki kötümser ruh halinizden çıkmanızı daha da kolaylaştıracaktır. Biten her ilişki yeni başlayacak bir ilişkinin başlangıcıdır.

122 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page