top of page

Aşk Nedir?

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2021


Aşk ve hayatımız

Sözlük anlamı olarak baktığımız zaman aşkın tarifi: Kişilerin birbirine karşı duydukları bedensel ve ruhsal güçlü duygu, sevgi ilişkisi.


Peki bu güçlü duyguların hayatımıza olan etkilerini hiç düşündünüz mü?


Aşkın tanımını sorduğunuz da herkesin kendine göre kelimelere döktüğü anlamları vardır. Herkes için anlamı farklılıklar gösterebilir. Aşk her zaman doğru ilerleyen bir süreç olmayacağı gibi kimi zaman aşklar yarım kalabilir. Bu durumla karşılaştığınız zaman bir daha aşık olamayacağınız anlamına asla gelmez, öncelikle bunu lütfen unutmayın.


Ben aşkı şu şekilde tarif ederim; Aşkı dipsiz bir kuyuya benzetirim, kuyuya o anda aşık olduğunuzu düşündüğünüzle birlikte girmeye başlarsınız, içinizdeki merak ve heyecan ile o karanlık çukurda yavaşça inmeye başlar ve aydınlık kendini loş bir ışığa bırakır. Devam ettikçe karanlık artmaya başlar ve inmeye devam edersiniz. Bir süre sonra biriniz o karanlıktan korkmaya başlar ve sizinle o karanlığa inmeye cesaret edemez, sizi o karanlıkta tek başınıza bırakır kendi yoluna sizsiz devam etmek ister. O şekilde bırakılmanızı kabul etmez ve siz karanlığa fütursuzca inmeye devam edersiniz sonun ne olacağını bilmeden. Kendinize geldiğinizde o zifiri karanlık içinde yapayalnız bulursunuz kendinizi. Uzun süre kaldıkça aydınlığın ne olduğunu unutursunuz, karanlık ruhunuza işlemiştir, karanlıktan artık çıkamayacağınızı düşünür durumunuzu kabullenmeye başlarsınız.


Bir gün hiç beklenmedik bir anda karanlık içerisinde sizi kendisine doğru çekmeye çalışan biri ile tanışırsınız. Sizi tüm gücüyle, kuyunun içinden yavaşça çıkarırken sizin korkularınız, kırılan güveniniz, neşeniz ve inancınız yeniden yeşermeye başlar işte o zaman doğru aşkın sizin yanınızda olduğunu anlarsınız, elini sımsıkı tutup o karanlıktan birlikte çıkarsınız.


Sonucu önceden kestiremediğimiz hayatın bize oynadığı en büyük oyunlardan biridir Aşk. İnsanın normal zamanlar da bile yapmadığı çılgınlıkları ve mantıksız hareketleri yapmasını sağlar.


Aşkın tarifini danışanlarıma ve etrafımda ki arkadaşlarıma sorduğum zaman aldığım cevaplar genelde aynı kelimelerin türevleri diyebiliriz, “mutluluğum, nefesim, hayatım, canım, her şeyim, ömrüm, sadakat” gibi genel kelimeler oluşmaktadır. Aşkın tarifini her ne kadar kelimeler olarak o anda doğru ifade edemiyor olsanız da konuşma sırasındaki mutluluğunuzun yüzünüze yansıması esasında kelimelerden daha çok duyguyu ifade etmektedir. Aşkın anlamını “aşk karşı tarafa duyulan bedensel ve ruhsal bağlılıktır.”


Aşık olduğunuz zaman beyniniz endorfin salgısının etkisinde kalarak sizi o süreç içinde çok fazla mutlu etmektedir. Bağımlılık yapan tüm kimyasalların içinde ki ana medde olan endorfin sayesinde beyniniz o anki aldığı mutluluğu ve hazzı duygusal olarak aynı şekilde beyninize ilettiğinden dolayı aşık olduğunuz da siz esasında bağımlı olan birinin davranışlarını sergiliyor olursunuz.


Endorfin hormonu beyninizin içinde salgılanmaya başladığı andan itibaren artık vereceğiniz kararlardan çok ne kadar mutlu olacağınız konusunda beyniniz size güzel oyunlar oynamaya başlar. Aşık olduğunuz ilk zamanlarda yapılan hataları analiz etmeniz ve bu analiz sonucunda yapılan hata karşında vereceğiniz tepkiler bile neredeyse imkansıza yakındır. Aşk süresi içerisinde yaşadığınız durumlar karşısında daha mantıklı düşünceler sergilemeli ve sadece olaya duygularınız ile değil yeri geldiği zaman da mantığınız çerçevesinde davranışlar sergilemelisiniz. Davranış olarak sadece duygular üzerine ilerlemeniz durumunda şuan yaşadığınız sorunlar ileride sizi rahatsız etmeye bir süre sonra artık ilişkinizi karşılıklı olarak çekilmez hale getirmenize yol açması ile ilişkide ipin ucunu kaçırmış, bir daha toparlanması zor hale sokmuş olacaksınızdır.


Hayatınıza birini aldığınız zaman genel de yapılan hatalar arasında geçmiş ilişkinizde aşık olduğunuz dönemde yaşamış olduğunuz o kötü anıları yeni ilişkinizde mantık ve duygu karmaşası ile kıyaslamalar yapmanızdır. Geçmişte yaşadığınız ilişkinizde aşırı sahiplenme, aşırı kıskançlık, aşırı bağlılık, aşırı güvensizlik, aşırı müdahale etme, aşırı kısıtlama gibi aşırı olan her durum özgüven eksikliğinden kaynaklı sebepler arasındadır.


Kendinize aşağıda vermiş olduğum soruları lütfen tüm içtenliğinizle cevaplamaya çalışın.


1. Aşık olmak senin için ne anlam ifade ediyor?

2. Aşık olduğun insanı değiştirmek istedin mi? Değiştirdiğinde sana nasıl bir his verdi?

3. Şuan aşık olduğun insan çekip gitse nasıl hissedersin?

4. Aşık olduğun insanın hatalarını görebiliyor musun? Gördüğünde nasıl tepki veriyorsun?

5. Aşık olduğunda nasıl hissediyorsun?


Hayatınız da torunlarınıza bile anlatacağınız aşk yaşamanız dileğiyle.

30 görüntüleme
bottom of page