top of page

Beden Dilinde Yalanları Yakalama Teknikleri

 

"Beden dili uzmanlarına göre yalan söylemek, okunması en zor ifadelerden biridir.” Beden diliyle bir bireyin yalan söylediğini anlayabilmek için, önce beden dili bilgilerine sahip olmak, sonra çok iyi bir gözlemci olmanız gereklidir. 

 

Yalan insanda ruhsal bir gerginliğe sebep olmasının sebebi insan beyni mantık üzerine çalışmaktadır. Dolayısıyla söylenilen şey ile gerçekte var olan şey arasında uyumsuzluk olduğunda, beyin otomatik olarak uyumsuzluk sinyalleri göndermeye başlar ve söylenilen şey ile beyinden verilen sinyaller arasında farklılıklar oluşur. Bu gerginliği üzerinde hisseden birey ruhsal bir gerginlik içine girer ve ruhsal gerginlik (stres) direk olarak bireyin bedenine yansır (duygu-beden ilişkisi) ve bireyin yalan söylediği konusunda karşı tarafa ipucu verir. 

 

Beden hareketleri özellikle yalan söylendiğinde artmaya başlar, bunun en önemli sebebi yalan söylemeye bağlı olarak kan akışı ve kalp atışlarında artış olur ve birey stres altına girer. Stres altında bulunan bir bireyde kan sindirim sistemi organlarından çekilerek (mide, bağırsak) savunma organları olan kollara ve bacaklara doğru pompalanmakta ve bu durumda yalan söyleyen bireyin hareketlerinde artış gözlemlenir. 

 

Örnekler; 

 

Normal şartlar altında el hareketleri bireyin konuşmasıyla uyum içerisinde hareket eder, ancak yalan söyleyen bireyin el hareketleriyle konuşması arasında bir uyumsuzluk meydana gelmeye başlar. 

 

Gittiği yer konusunda tarif istediğiniz zaman yalan söyleyen birey o anda sola döndüğü yeri sağ olarak sözel söylese de kolu doğru yönü yani solu gösterir. 

 

Yalan söyleyen bireyler burunları ile daha çok oynama gereği duyarlar çünkü, Sinir sisteminin en hassas uçları burunda olduğundan dolayı, beyinin verdiği uyumsuzluk sinyalleri, kendini ilk olarak burunda gösterir ve burun karıncalanmaya, kaşınmaya başlar. Ancak her burnunu kaşıyan kişi yalan söylüyordur demek de doğru olmaz. Çünkü gerçekten burnu kaşındığı için de birey burnunu kaşıyabilir. Bunu doğru analiz ve doğru bilgi ile anlayabilirsiniz. 

 

Alacağınız doğru eğitim ile karşınızdaki bireyin doğru veya yalan söylediğini anlayabilirsiniz, elbette bu eğitim basit bir eğitim olmadığını öncelikle bilmeniz gerektiğini söylemeliyim. 

bottom of page